Noworocznie na kurpiowszczyźnie

 12 stycznia na cykliczne noworoczne spotkanie organizowane przez posła Jarosława Kalinowskiego przybyło ponad 200 osób związanych z ruchem ludowym. Przybyli, by rozmawiać o wyzwaniach, z jakimi przyjdzie się im mierzyć w 2018 roku, ale też po to, by noworocznie życzyć sobie wszelkiej pomyślności.

Nie tylko wyzwaniom nadchodzącego, ale też podsumowaniu minionego roku poświęcił swoje wystąpienie Jarosław Kalinowski. Poseł zwrócił uwagę na korzystne działanie programu 500+, które zauważyć można zwłaszcza na obszarach wiejskich. Wspomniał także o utrzymującym się niskim bezrobociu oraz o pozytywnym wpływie Ukraińców, którzy w coraz większym zakresie zasilają polski rynek pracy. Poseł przypomniał także słowa wypowiedziane przez prezydenta Polski podczas niedawnego Zgromadzenia Narodowego zorganizowanego z okazji 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Andrzej Duda mówił wówczas, że Polska nie jest niczyją własnością; jest nam zadana, byśmy przekazali ją kolejnym pokoleniom w lepszym stanie niż ją zastaliśmy. Tymczasem, jak mówił poseł, obserwujemy zawłaszczanie państwa przez partię rządzącą - łamane są standardy demokratyczne, łamana jest konstytucja. Jesteśmy pierwszym państwem członkowskim UE, wobec którego została wszczęta procedura sprawdzenia praworządności.

Według posła Jarosława Kalinowskiego to samorząd pozostaje ostatnim bastionem autentycznej demokracji w Polsce i właśnie wybory do niego, a te odbędą się w nowo rozpoczętym roku, to dla PSL „być albo nie być". Przed nami także rozstrzygnięcia dotyczące kolejnego budżetu Unii Europejskiej, którym towarzyszy obawa o utrzymanie uprzywilejowanej pozycji i wsparcia rolników.

Mimo wielu niekorzystnych informacji i przewidywań, spotkanie w Ostrołęce upłynęło w wyjątkowo optymistycznej atmosferze - głównie za sprawą muzyków, którzy uświetnili wieczór swoimi występami. Pierwszy raz w kilkuletniej tradycji ludowych ostrołęckich spotkań noworocznych aż tak wielu artystów podzieliło się ze zgromadzonymi gośćmi swoim talentem. Pierwszy raz artyści reprezentowali także tak odmienne gatunki muzyczne. Okazuje się jednak, że muzyka klasyczna świetnie współgra z tradycyjną muzyką ludową. Udowodnili to wspaniali artyści Polskiej Opery Kameralnej: Kazimierz Kowalski, Andrzej Niemierowicz, Ewa Szpakowska, Paulina Janczaruk oraz wyjątkowe zespoły kurpiowskie: Kurpianka z Kadzidła na czele z niezastąpionym Pawłem Łaszczychem, zespół z Golanki z zawsze uśmiechniętą i pełną energii Basią Mamajek oraz Kapela Brata Zenona z jedynym w swoim rodzaju Witkiem Kuczyńskim.

Noworoczne spotkanie w Ostrołęce nie mogłoby się odbyć bez pani Czesławy Kaczyńskiej, wybitnej artystki ludowej z Kadzidła. Piękne kurpiowskie wycinanki  i wiktuały przygotowane przez panią Czesławę pojechały w świat (a na pewno do Łodzi) z goszczącymi na spotkaniu artystami operowymi.

GALERIA ZDJĘĆ