Posiedzenie grupy EPL

 1 lutego odbyło się kolejne posiedzenie grupy Europejskiej Partii Ludowej. Wśród poruszonych tematów dominowały bieżące kwestie związane z polityką transatlantycką, ale także niepokojące wydarzenia w Rumunii.

Theodor Roosevelt Malloch jest kandydatem nowej administracji amerykańskiego prezydenta na stanowisko ambasadora USA przy Unii Europejskiej. Kandydatura ta wywołuje ogromne kontrowersje, stała się także tematem dyskusji podczas posiedzenia grupy EPL. Osoba, która będzie odpowiedzialna za amerykańską dyplomację na terenie Unii, zasłynęła chociażby wypowiedzią, że Brexit jest początkiem końca Unii Europejskiej. Stwierdzenie to wydaje się wyraźnie korespondować z ogólnie nieprzychylnym stanowiskiem dotyczącym Unii Europejskiej prezentowanym przez pana Mallocha. Tej samej Unii Europejskiej, z którą, w razie nominacji, przyjdzie mu współpracować. Stąd dyskusja, czy takiemu dyplomacie powinna zostać udzielona akredytacja.

Zaniepokojenie w Unii Europejskiej budzi także sytuacja, która obecnie ma miejsce w Rumunii. Kontrowersyjna decyzja rumuńskiego rządu, która właściwie legalizowała korupcję, sprawiła, że Rumuni zbuntowali się przeciwko planowanym zmianom w prawie karnym i masowo wyszli na ulicę. Rządowy projekt przewidywał zniesienie kar za nadużycia władzy, jeżeli ich wartość nie przekraczała 200 tys. lei, czyli 200 tys. zł. Kontrowersje wzbudził również akt łaski i skrócenia kary dla więźniów odbywających wyrok 5-letniego pozbawienia wolności lub krótszego. Wypuszczenie na wolność około 2500 przestępców miało być sposobem na rozwiązanie problemu przeludnionych więzień. EPL opowiada się jednogłośnie za interwencją organów Unii Europejskiej w sprawie Rumunii.