Z wizytą w Parlamencie Europejskim, 16-20 czerwca 2018

 

Tym razem to reprezentanci południowego Mazowsza, a dokładnie: Łochowa, Węgrowa, Garwolina, Zwolenia, Radomia i Grójca odwiedzili Brukselę na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego Jarosława Kalinowskiego.

O tym, jak duże jest znaczenie Parlamentu Europejskiego w codziennym funkcjonowaniu Europejczyków opowiedział pan Leszek Gaś, pracownik Parlamentu. Podczas kilkudziesięciu minut poświęconych wycieczkowiczom obalił wiele tzw. „euromitów", wyjaśnił, czemu służą (często z pozoru irracjonalne) szczegółowe przepisy uchwalane przez Parlament oraz przedstawił krótką historię europejskiej integracji.

Spotkanie z posłem Jarosławem Kalinowskim także obfitowało w nowe informacje. Poseł zaprosił swoich gości do części „roboczej" Parlamentu, gdzie zazwyczaj turyści nie zaglądają. Dzięki temu grupa mogła zobaczyć, jak wygląda sala plenarna Parlamentu oraz jak wyglądają spotkania komisji i grup parlamentarnych.

Goście posła zwiedzili oczywiście Brukselę - Atomium, Grand Place, pałace królewskie oraz piękne stare miasto. Kolejnym etapem zwiedzania była tętniąca życiem, ale też jakże inna od Brukseli, Antwerpia. Portowe miasto, które słynie przede wszystkim z zapierającego dech w piersiach budynku dworca głównego nazywanego często „kolejową katedrą", uznawanego za jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych świata, po prostu zachwyca. Spacer brukowanymi uliczkami, przy których co krok wyrastają przepiękne renesansowe budowle, to ogromna przyjemność dla pasjonatów historii i architektury.

Po raz kolejny okazało się, że w niewielkiej Belgii jest wiele do odkrycia. Kilkudniowa wizyta pozwala zachwycić się tym państwem, ale też sprawia, że chce się tu wrócić, by zobaczyć więcej.