Z wizytą w Parlamencie Europejskim, 2-6 VI 2018

 

 
2 czerwca silna grupa reprezentująca różne zakątki Mazowsza wyruszyła poznawać Belgię. Kurpie Białe i Zielone, mieszkańcy powiatów ostrołęckiego i wyszkowskiego - Ochudna, Zabrodzia, Somianki i Kozłowa - skorzystali z zaproszenia posła Jarosława Kalinowskiego i pełni energii oraz ciekawi niepisanej stolicy Unii Europejskiej przyjechali do Brukseli.

A ta jak zwykle zachwyciła. Katedra Św. Michała i Św. Guduli w promieniach słońca wydawała się jeszcze bardziej monumentalna, zaś tętniący życiem Grand Place ewidentnie był jeszcze piękniejszy niż zwykle, głośniejszy i bardziej oblegany przez turystów ze wszystkich zakątków świata.

Nasi wycieczkowicze rozpoczęli nowy tydzień intensywnie. W poniedziałek rano spotkali się w Parlamencie Europejskim z panem Leszkiem Gasiem, który o Unii Europejskiej wie prawdopodobnie wszystko i swoją wiedzą chętnie dzieli się z odwiedzającymi Parlament. Dzięki niemu nasi wycieczkowicze wiedzą już, dlaczego akurat w stolicy Alzacji, w Strasburgu, powstała siedziba Parlamentu Europejskiego oraz jak to było z europejską integracją, która zaczęła się tuż po II wojnie światowej. Leszek Gaś, nawiązując do innej instytucji europejskiej, Rady Europy, wyjaśnił zebranym, że idee zjednoczeniowe kształtowały się pomału, zderzały się różne koncepcje i wcale nie było oczywistym, że finalnym ich owocem będzie idea, jaką znamy pod postacią Unii Europejskiej. Ciekawe, że zanim powstał budynek parlamentu w Strasburgu, korzystano z życzliwości właśnie Rady Europy i pierwsze obrady Parlamentu Europejskiego odbywały się w pomieszczeniach należących do RE.

Leszek Gaś poruszył także kwestie gospodarcze i skutecznie przekonał swoich słuchaczy, że Unia Europejska jest jedyną siłą w Europie, która może stawić czoła korporacjom. Zważywszy, że pojedyncze europejskie kraje, np. Polska, mają budżet mniejszy od środków, jakimi dysponują firmy takie jak Apple, nie ulega to wątpliwości.

Po wysłuchaniu interesującego wykładu, nasi wycieczkowicze zwiedzili salę plenarną Parlamentu w Brukseli, a następnie spotkali się z posłem Jarosławem Kalinowskim, który opowiedział zebranym o swojej pracy, problemach, z jakimi się w jej trakcie spotyka i bieżącej sytuacji w rolnictwie.

Goście posła po tym, jak zgromadzili ogromną wiedzę na temat Unii Europejskiej, wyruszyli poznawać Brukselę z jej historycznymi atrakcjami oraz piękną Antwerpię.