Co to był za wieczór! Noworocznie w Ostrołęce

10 stycznia 2020

Co to był za wieczór!

Noworoczną tradycją ludowców z subregionu ostrołęckiego stało się organizowane przez posła do Parlamentu Europejskiego Jarosława Kalinowskiego spotkanie, podczas którego nie tylko rozmawia się o tym, co ważne, ale też .. śpiewa i tańczy.

10 stycznia 2020 roku ostrołęcka ludowa rodzina, przyjaciele i sympatycy ruchu ludowego spotkali się w Ostrołęckim Centrum Kultury. Zaproszenie posła Jarosława Kalinowskiego przyjęli m.in. liczni samorządowcy, społecznicy, wójtowie ostrołęckich i ościennych gmin oraz koła gospodyń wiejskich.

W po brzegi wypełnionej sali podziwiano występy zespołów działających przy OCK. Tradycyjnym tańcom ludowym lubelskim, rzeszowskim czy kaszubskim towarzyszyły akcenty twórczości żydowskiej, współczesne tańce towarzyskie a nawet występ hiphopowy. Taka różnorodność wzbudziła wśród publiki szczery zachwyt. Bez wątpienia wykonawcom i ich opiekunom należą się ogromne wyrazy uznania, co, dziękując za piękny występ, bardzo podkreślał poseł Jarosław Kalinowski.

Nie jest tajemnicą, że ludowcy spotykają się także po to, by porozmawiać o bieżących problemach i planach na najbliższą przyszłość, a trudno o lepszy niż początek nowego roku czas na takie rozmowy. Organizator spotkania, poseł Jarosław Kalinowski, mówił o najważniejszym w 2020 roku polskim wydarzeniu politycznym, czyli zbliżających się wyborach prezydenckich. Według posła, wielkie awantury, z jakimi mamy do czynienia w Polsce, ale też wielkie wyzwania, przed jakimi stoimy, sprawiają, że Polska zasługuje na prezydenta, który będzie potrafił łączyć Polaków i zakopywać podziały. Taki kandydat jest jeden, a że jest nim Władysław Kosiniak-Kamysz nie było dla zgromadzonych niespodzianką. Poseł mówił także o bieżących pracach Parlamentu Europejskiego, zwłaszcza dotyczących tzw. zielonego ładu.

Starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł skoncentrował się zaś na lokalnych inwestycjach, które już ułatwiają, bądź za chwilę będą ułatwiać życie mieszkańców powiatu ostrołęckiego. Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego, zapewniał o wsparciu wojewódzkiego samorządu, co na pewno ułatwi uchwalony niedawno budżet województwa na 2020 rok, oscylujący wokół 3,5 mld zł, z których rekordowe 110 mln zł przypadnie na region ostrołęcki.

Miłym i nieoczekiwanym akcentem wieczoru było wręczenie specjalnej nagrody dla posła Jarosława Kalinowskiego, którego ostrołęckie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci wyróżniło złotą odznaką „Zasłużony Działacz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci", doceniając tym samym wieloletnie wsparcie dla podopiecznych TPD. Niespodziankę dla posła przygotował także Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, którego poseł jest członkiem od wielu lat (a współtwórcami tego banku byli przodkowie posła). Prezes Zarządu Banku, Bartosz Kublik, przekazał wszystkim zgromadzonym noworoczne życzenia.

Z kolei Klub Seniora „Jesienne Kwiaty" z Goworowa specjalnie na okoliczność noworocznego spotkania przygotował piosenkę, która razem z gromko odśpiewanym „Sto lat" zakończyła pierwszą - koncertową - część spotkania.

Występy nie były jedyną atrakcją tego dnia. Po części oficjalnej był czas na lamkę szampana, tort-niespodziankę specjalnie przygotowaną przez mieszkańców Baranowa oraz rozmowy. A rozmowy te uświetniła Kapela Brata Zenona z Czarni, bez której noworoczne spotkania posła Jarosława Kalinowskiego prawdopodobnie nie mogłyby się już odbyć. Żywiołowe śpiewy „Carniaków" samoistnie stały się bowiem ich stałym elementem.

Kurpie (do których poseł Jarosław Kalinowski z dumą się zalicza) jak zawsze byli otwarci i gościnni. Serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie i pomoc pani Czesławie Kaczyńskiej - kurpiowskiej artystce ludowej, świetnej organizatorce i świetnej kucharce, o czym można było przekonać się tego wieczoru. Znakomitych kucharzy było tu jednak więcej. Przygotowany przez mieszkańców Myszyńca stół z kurpiowskimi wiktuałami udowodnił, że tutejsza regionalna kuchnia nie ma sobie równych.

Na zaproszenie posła Jarosława Kalinowskiego odpowiedziało w tym roku ponad 350 osób. To ponad 350 dowodów na to, że takie spotkania są bardzo potrzebne.