Zielone Świątki 2022

2 czerwca 2022

Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo,

w wielowiekowej tradycji Zielone Świątki to dzień, gdy jako dzieci polskiej ziemi wyrażamy swoją wdzięczność i uznanie wobec ciężkiej pracy rolników i mieszkańców polskiej wsi. Dla nas, ludowców, to także dzień, gdy obchodzimy Święto Ludowe i manifestujemy swoje przywiązanie do pięknych wartości symbolizujących ruch ludowy.

Tą wartością jest chociażby demokratyczne państwo prawa, które uważamy za fundament silnej i bezpiecznej Polski. Takiej Polski chcemy dla nas, naszych dzieci i wnucząt. Te wartości to także wolność jednostki, szacunek dla każdej grupy społecznej i rozwój naszych małych ojczyzn. Trzeba przypominać te podstawowe wartości, gdyż od siedmiu lat naszym krajem rządzi formacja, która, choć w nazwie ma prawo i sprawiedliwość, charakteryzuje się bezprawiem i niesprawiedliwością. Zniszczyła niezależne sądownictwo, obraziła już większość naszych dotychczasowych sojuszników i międzynarodowych partnerów, cofnęła nasze dzieci do edukacyjnego średniowiecza i z powodu nieodpowiedzialnej polityki fiskalnej doprowadza tysiące polskich rodzin do rozpaczy. Polacy każdego dnia zastanawiają się, czy starczy im na chleb, czy uda się opłacić kolejną ratę kredytu, czy za miesiąc będą mieli dach nad głową i jak długo trzeba będzie czekać na wizytę u lekarza. Jako odpowiedź na swoje bolączki, dostają od rządzących coraz bardziej agresywną, tępą propagandę i kłamstwa.

Nasz kraj jest w ogromnej potrzebie. Tym bardziej jednak my, ludowcy, nie możemy tracić wiary w to, że wkrótce skończy się ten fatalny czas. Polska potrzebuje naszego zaangażowania i doświadczenia, potrzebuje, byśmy nieustannie patrzyli rządzącym na ręce, choć tak bardzo im to przeszkadza, gdyż do ukrycia mają bardzo wiele. Polska potrzebuje naszej energii, naszych pomysłów i naszego doświadczenia. W obliczu wojny w Ukrainie, kryzysu żywnościowego, szalejącej inflacji, katastrofy w inwestycjach i zapaści w każdej dziedzinie życia społecznego – Polska potrzebuje, by w pierwszej kolejności odsunąć od władzy nieodpowiedzialnych populistów, którzy prowadzą nas ku przepaści.

Tymczasem niech połączy nas nadzieja na lepsze jutro. Wspólnym wysiłkiem uda nam się sprawić, że wreszcie będzie normalnie. Koleżanki i Koledzy, w dniu naszego ludowego święta życzę wszystkim zdrowia i wytrwałości.

Z ludowym pozdrowieniem

Jarosław Kalinowski

Poseł do Parlamentu Europejskiego